"teinm" meaning in All languages combined

See teinm on Wiktionary

Noun [Old Irish]

IPA: /ˈt̠ʲenʲmʲ/
Etymology: From Proto-Celtic *tandman. Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*tandman}} Proto-Celtic *tandman Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|altform=|cat2=|g=n|g2=|g3=|head=|sort=}} teinm n, {{sga-noun|n}} teinm n Inflection templates: {{sga-decl-n-n|tenm|a}}, {{sga-decl-noun|acc_du=teinm+N|acc_du2=|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=tenman+L|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_pl4=|acc_sg=teinm+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=n-n|dat_du=tenmanaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=tenmanaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=tenmaim+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=tenman+N|gen_du2=|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=tenman+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=tenmae|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=teinm+N|nom_du2=|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=tenman+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=teinm+N|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=teinm+N|voc_du2=|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=tenman+L|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_pl4=|voc_sg=teinm+N|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation}} Forms: no-table-tags [table-tags], teinm [nominative, singular], teinm [dual, nominative], tenman [nominative, plural], teinm [singular, vocative], teinm [dual, vocative], tenman [plural, vocative], teinm [accusative, singular], teinm [accusative, dual], tenman [accusative, plural], tenmae [genitive, singular], tenman [dual, genitive], tenman [genitive, plural], tenmaim [dative, singular], tenmanaib [dative, dual], tenmanaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], teinm [error-unrecognized-form], theinm [error-unrecognized-form]
  1. verbal noun of teinnid (“to cut, crack open”) Tags: form-of, neuter, noun-from-verb Form of: teinnid (extra: to cut, crack open)
    Sense id: en-teinm-sga-noun-9DtCP~Zc Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "teinm"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*tandman"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *tandman",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *tandman.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tenmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tenmaim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tenmanaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tenmanaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "theinm",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "teinm n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "teinm n",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tenm",
        "2": "a"
      },
      "name": "sga-decl-n-n"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "teinm+N",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "tenman+L",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_pl4": "",
        "acc_sg": "teinm+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "n-n",
        "dat_du": "tenmanaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "tenmanaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "tenmaim+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "tenman+N",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "tenman+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "tenmae",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "teinm+N",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "tenman+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "teinm+N",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "teinm+N",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "tenman+L",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_pl4": "",
        "voc_sg": "teinm+N",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "to cut, crack open",
          "word": "teinnid"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of teinnid (“to cut, crack open”)"
      ],
      "id": "en-teinm-sga-noun-9DtCP~Zc",
      "links": [
        [
          "teinnid",
          "teinnid#Old_Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "noun-from-verb"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈt̠ʲenʲmʲ/"
    }
  ],
  "word": "teinm"
}
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "teinm"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*tandman"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *tandman",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *tandman.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tenmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tenmaim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tenmanaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tenmanaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teinm",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "theinm",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "n",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "teinm n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "teinm n",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tenm",
        "2": "a"
      },
      "name": "sga-decl-n-n"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "teinm+N",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "tenman+L",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_pl4": "",
        "acc_sg": "teinm+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "n-n",
        "dat_du": "tenmanaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "tenmanaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "tenmaim+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "tenman+N",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "tenman+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "tenmae",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "teinm+N",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "tenman+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "teinm+N",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "teinm+N",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "tenman+L",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_pl4": "",
        "voc_sg": "teinm+N",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish neuter n-stem nouns",
        "Old Irish neuter nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish verbal nouns",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "to cut, crack open",
          "word": "teinnid"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of teinnid (“to cut, crack open”)"
      ],
      "links": [
        [
          "teinnid",
          "teinnid#Old_Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "noun-from-verb"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈt̠ʲenʲmʲ/"
    }
  ],
  "word": "teinm"
}

Download raw JSONL data for teinm meaning in All languages combined (4.0kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.